Logo teatru oddzielnego. Grupa teatralna- Teatr Oddzielny Jaworzno.

Spektakl Teatru Oddzielnego

Projekt: Kaja Utkowska

Plakat Kulisy - Spektakl Teatru Oddzielnego

Nazwa grupy teatralnej, która wystąpiła 14 października 2017 roku w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury (a jednocześnie nazwa fikcyjnego teatru z pierwszej części spektaklu ) niezaprzeczalnie przywodzi na myśl Teatr Osobny Mirona Białoszewskiego, jednakże nawet dogłębna analiza trzyczęściowego przedstawienia „Kulisy” pozwala z cała pewnością stwierdzić, że nie ma on nic wspólnego ani pod względem formalnym ani interpretacyjnym z dokonaniami autora „Osmędeuszy”. Czytaj więcej >

Recenzja Spektaklu

Foto: Alex Tura

Nasi aktorzy

Nasze spektakle

Scenariusz i reżyseria - Anna Korczyk

 

Scenografia - Elżbieta Trzeciak, Ryszard Dul, Barbara Koczur

Muzyka - Jacek Kielski, Darek Fec, Szymon Janus, Przemysław Gancarczyk

Nauka Szermierki - Ryszard Dul

 

Data premiery - 14.10.2017

Czas trwania - 190 min

 

Obsada - Katarzyna Biały, Nicol Błońska, Kajetan Bystry, Agnieszka Chyla, Iwona Dziwosz, Grzegorz Gołas, Aleksandra Jelonek, Rafał Jedlecki, Piotr Knapik, Michał, Korczyk, Ewa Kowalcze, Dariusz Łętowski, Jaśmina Madej, Aneta Moryń, Kamil Kaczmarek, Karolina Kowalczyk, Alicja Pytlak, Kamil Starzec, Ewa Szpak, Natalia Świętosławska, Anna Wawrzyńczak, Karolina Hezner, Kacper Kozak, Patryk Piętka, Martyna Zych.

 

Opis spektaklu:

Kulisy to trzyaktowy spektakl muzyczny, który utrzymany jest w wielorakiej konwencji dramatycznej.  Jest i dramatyzm godny tragedii Szekspira, jest i ocierające się o antyczną komedię małżeńskie perypetie, ale także tak modna obecnie farsa o zakulisowych walkach o główną rolę w powstającym na naszych oczach spektaklu Romeo i Julia. Taki teatr w teatrze, a ciemność kulisów nie zaciera prawdy, a jedynie ją odkrywa. Ciekawa scenografia, dobra muzyka, zaskakujące, ale czytelne metafory i puenty a przede wszystkim Słowo jako tworzywo teatralne- składają się na ciekawy i oryginalny spektakl.

 

Cześć I - to Kulisy teatru. Rzecz się dzieje w kuluarach teatru, gdzie podglądamy aktorów przygotowujących nowy spektakl, a ponieważ życie jest teatrem, ich emocje, miłostki oraz walka o role są odbiciem powszechnych i bliskich każdemu życiowych ról i dramatów. Piosenki garderobianej potęgują nostalgię, zaś wokale sprzątaczki, Wisi, wprowadzają podskórny farsowy nurt, który wybrzmi w pełni w zabawnym i nieoczekiwanym zakończeniu.

 

Część II - Kulisy małżeństwa. Tym razem stajemy się świadkiem niby-mowy małżonków, która utrwala schemat odwiecznej walki płci. Tym „monologom”, które przebierają pozór dialogu, towarzyszą zabawne komentarze chóru wzorowanego na antycznym teatrze.

 

Cześć III - Kulisy korporacji. Odchodzimy już od farsowych klimatów. Atmosfera staje się ciężka, a pogłębia ją spersonifikowana Korporacja, komentująca zachowania swoich poddanych czyli dziennikarzy w dwóch redakcjach: w Feniksie i we Fraktalu. Ciężka rockowa muzyka staje się właściwym tłem zarówno zmagań ludzi pnących się po szczeblach kariery, jak i tej okrutnej prawdy, że prawdy nie ma.

Kulisy

Nasi aktorzy

Nasze spektakle

© 2024 TEATR ODDZIELNY

Projekt i wykonanie - Rafał Jedlecki

TELEFON KONTAKTOWY

+48 533 228 530

Teatr Oddzielny Jaworzno - Zaskakujemy!

SCENA GŁÓWNA

Jaworzno, ul. Inwalidów Wojennych 2