Projekt: Kaja Utkowska
Dumnymi krokami zmierza ku nam 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody dopiero za 2 tygodnie, lecz huczna ich zapowiedź już dotarła do Jaworzna za sprawą dwóch pań Ań – Dzierwy i Korczyk. Niezawodny tandem postanowił tym razem przygotować iście wybuchową mieszankę akcji, emocji i przepięknej muzyki. Wszak wzniosłe wydarzenie roznieca i zmienia w żar skrzesaną iskrę... Czytaj więcej >
Foto: Andrzej Pokuta
Scenariusz - Anna Korczyk
Reżyseria - Anna Dzierwa i Anna Korczyk
Muzyka i teksty piosenek - Anna Dzierwa
Aranżacja - Tomasz Kupka
Data premiery - 28.10.2018
Czas trwania - 120 min
Obsada - Krzysztof Ryś, Ewa Szpak, Iwona Dziwosz, Krystian Kubacki, Karolina Kowalczyk, Rafał Jedlecki, Piotr Knapik, Sandra Gryboś, Julia Langer, Julia Talarczyk, Natalia Kubacka, Aleksandra Jelonek, Grażyna Bilny, Agnieszka Chyla, Jakub Szpak, Piotr Dymek, Hania Korczyk, Kamil Starzec, Gracjan Krzywoń, Darek Dymek, Emil Sagnard, Wiktor Sagnard, Czarek Moryń, Karolina Lofek, Julia Lofek, Oliwia Jedlecka, Julia Jedlecka, Inez Ryś, Kiara Ryś, Beata Krzywoń, Aneta Moryń, Karolina Ryś, Alicja Skiba, Basia Zymon, Justyna Gacek, Klaudia Pałka, Klaudia Maruszak,Grzegorz Stano,Michał Korczyk,Kajetan Bystry, Florent Sagnard, Michał Jurek, Jakub Szpak, Michał Stano, Robert Kubacki oraz Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Jaworzna.
Opis spektaklu:
Scenariusz oparty jest nie tylko na losach jaworznianina, Mariana Bogacza, który po klęsce wrześniowej, przez Rumunię i Grecję dostaje się na Zachód, by walczyć pod dowództwem gen. Andersa, ale także na powieści M.Wańkowicza „Ziele na kraterze”.
Spektakl ukazuje walkę kilku pokoleń Polaków, a punktem wyjścia do retrospekcji staje się powstanie warszawskie.
Moc spektaklowi daje nie tylko słowo, muzyka i piosenka, ale przede wszystkim rozmach inscenizacyjny. Na deskach zagra około 50 aktorów, w tym 27 żołnierzy, ubranych w doskonale uszyte mundury z epoki, z całym żołnierskim ekwipunkiem. A kobiety i dziewczęta wejdą w kostiumy z początku ubiegłego stulecia i lat okupacji.
Zapowiedź Anny Korczyk:
Nie jest łatwo napisać tekst o wartości najwyższej, jaką jest wolność. Bo przecież boimy się wielkich słów. I nie chcemy narażać się na śmieszność.Ale gdy scenariusz pisze historia wojenna własnego Ojca, Mariana Bogacza, można uniknąć niebezpieczeństwa, jakim jest kicz. Scenariusz Anny Korczyk zawiera prawdę cierpień żołnierza- tułacza . I nie może nie porażać. A przecież takich żołnierzy były setki tysięcy. Po klęsce wrześniowej szli za rządem, na Zachód, bo chcieli walczyć. Walczyli o wolność tych, którzy zdradzili nasz kraj. I oddawali życie. Marian Bogacz przebył ponad 15000 kilometrów. Pociągiem, samochodem, statkiem i pieszo. Z Jaworzna - do Jaworzna. Przez Rumunię, Grecję, Francję, Włochy, Szkocję ...walczył na linii Maginota, przebywał w obozach, pracował w fabrykach i na wsi ... młody, zdolny - po wyższych studiach - stał się niewolnikiem. Chorym i wyzyskiwanym.Materią organizującą całość scenariusza jest powstanie warszawskie. Tu kilka scen z Ziela na kraterze Melchiora Wańkowicza. To punkt wyjścia. I dojścia. Z tej perspektywy ukazany jest wrzesień 1939 roku, tułaczka żołnierzy, walka z Niemcami . I docelowe wydarzenie, jakim jest 11 listopada 1918 roku. Postać Komendanta, jego przemówienia i batalie rozgrywane na scenie próbują oddać klimat tamtych lat. Niepowtarzalny. Jedyny. Wielki i wzruszający.Spektakl zatem stawia na emocje. Potęguje je piękna muzyka i piosenki autorstwa Anny Dzierwy.To spektakl z rozmachem. Ponad 50 aktorów. Dorośli i dzieci. Cywile i zawodowi żołnierze. Polacy i Francuzi.Dorośli i uczniowie ze szkoły wojskowej Oryginalne mundury i stroje z epoki. Sceny symboliczne przeplatają się z jaskrawą rzeczywistością wojenną... Taniec dopełnia całości.I na końcu przesłanie płynące z ostatniej piosenki. Znajdujemy się w wolnym kraju. W wolnym Jaworznie. Na rynku. Patrzymy w jasne niebo. Nie bójmy się zatem kochać Polski ... i pamiętajmy, komu tę wolność zawdzięczamy. Pamiętajmy.